ماژول الکترونیکی-مخابراتی sim900 در صنعت

ماژول sim900 به شما اجازه می دهد تا ارتباط اطلاعاتی بر روی شبکه GSM داشته باشید و دسترسی کامل به شبکه مخابراتی محلی را برای شما امکان پذیر می کند. به عنوان مثال مودم های سیار که از طریق USB و با استفاده از سیم کارت، قابلیت دسترسی به اینترنت را به شما می دهند دارای توانایی ایجاد ارتباط بر روی شبکه GSM هستند ولی این مودم ها به ایجاد ارتباط اینترنتی محدود هستند. ماژول sim900 نه تنها این قابلیت را دارد بلکه توانایی برقراری ارتباط صوتی و پیامکی را نیز دارا می باشد.

مثال مشابهی برای این ماژول موبایل های ساده امروزی هستند که توانایی ایجاد تماس تلفنی، برقراری ارتباط از طریق پیام کوتاه و رد و بدل کردن اطلاعات را از طریق اینترنت را دارند. حتی با استفاده از این ماژول می توان پروژه ساخت یک موبایل را انجام داد که بسیار ارزان قیمت خواهد شد. ولی این ماژول فراتر از پروژه های ساده دانشجویی است و می تواند در صنعت نقشی کلیدی ایفا کند.

ماژول sim900 می تواند در بسیاری از ابزارآلات صنعتی از خود کارایی نشان دهد. امروزه در بسیاری از دستگاه های موجود در بازار توانایی مشابه آنچه گفته شد مشاهده می شود. به طور مثال در سیستم های آلارم و دزدگیر نصب شده در اماکن می بینیم که توانایی فرستادن پیام خطر به شخص مناسب یا تماس با پلیس محلی در مواقع بحرانی وجود دارد. ماژول sim900 این امکان را برای ما فراهم می کند سیستم های الکترونیکی یا صنعتی خود را کنترل و تحت نظر داشته باشیم.

همان طور که گفته شد ماژول sim900 قابلیت ایجاد ارتباط تلفنی را دارد. می توانیم با استفاده از این ماژول با اشخاص مورد نظر تماس بگیریم، پیام صوتی پخش کنیم یا حتی در صورت تماس شخصی خاص عمل منحصر به فردی را انجام دهیم مانند روشن شدن کولر با استفاده از تماس قبل از رسیدن به محل کار! حتی می توان تماس برقرار شده را پاسخ داد و شروع به مکالمه کرد ولی بغیر از پخش صدای شخص تماس گیرنده در محیطی بزرگ مانند کارخانه کاربرد صنعتی دیگری به ذهن مولف نمی رسد. همچنین این ماژول دفترچه تلفنی دارد و می توان شماره های مختلف را بر روی آن ذخیره کرد.

قابلیت دیگر ماژول الکترونیکی- مخابراتی sim900 ارتباط از طریق پیام کوتاه است. می توان با هرگونه اطلاعات از قبیل وضعیت سیستم، اعلام اخطار و یا ایجاد هرگونه تغییرات در سیستم صنعتی را از طریق پیام کوتاه به شماره تلفن های موردنظر گزارش کرد. از طرفی دیگر دریافت پیام نیز می تواند حالت دستوری به خود بگیرد مثلا می توان با استفاده از پیام کوتاه بتوان دمای محیط یک سیستم جوجه کشی را تغییر داد. در این صورت دستورات بیشتری با قابلیت های متفاوتی را می توان به سیستم از راه دور اعمال کرد.

به جرات می توان گفت قابلیت اتصال به اینترنت بهترین و قوی ترین ابزار این ماژول است. استفاده از اینترنت به پروژه قدرت دسترسی به اطلاعات ذخیره شده روی یک سرور را می دهد. در این صورت می توان حتی بدون اتصال به شبکه GSM یا مخابرات(به عبارت دیگر بدون در اختیار داشتن تلفن همراه یا ثابت) دستورات را سیستم ابلاغ کرد. در سوی دیگر می توان اطلاعات روی یک سرور را از طریق اتصال اینترنت آپدیت کرد و اطلاعات یا گزارشی لحظه ای از عملکرد سیستم صنعتی در فضای مجازی قرار داد. در این صورت می توان پنلی بر روی یک سرور اینترنتی طراحی کرد و خیلی آسان و قابل اطمینان یک صنعت اتوماسیون شده یا حتی یک خانه هوشمند را از راه دور کنترل کرد.

از دیگر قابلیت های این ماژول می توان به ایجاد دسترسی به اینترنت برای یک شبکه محلی، پیدا کردن موقعیت حدودی از طریق تشخیص اسم BTS مورد استفاده برای شبکه GSM و جاسوسی در دستگاه های دیگران نیز اشاره کرد.

در ادامه به آموزش مختصری از دستورات مورد استفاده در این ماژول ها می پردازیم.

بعد از راه اندازی و روشن کردن sim900 ما آزادیم تا هر دستوری را به ماژول منتقل کنیم. بعضی از دستور های ابتدایی برای کارهای ساده در sim900 به شرح زیر است.

  1. بررسی اتصال درست سیم کارت به ماژول

AT+CPIN?

در صورت مشکل نداشتن ماژول در ارتباط با سیم کارت پیغام زیر را بر می گرداند:

+CPIN: READY
OK

برای راحت تر فهمیدن می توان از پیغام هایی که از طریق پورت سریال ماژول می فرستیم را با رنگ آبی و جواب های ماژول را با رنگ سبز نشان می دهیم.

  1. بررسی قدرت سیگنال سیم کارت:

AT+CSQ
+CSQ: 10,0
OK

قدرت سیگنال برگشتی در این مثال 10 نشان داده شده است. در بهترین حالت قدرت سیگنال این عدد به 31 می رسد.

  1. ایجاد تماس با شماره تلفن 1234567890

ATD+1234567890;

OK

  1. خواندن پیام کوتاه:

AT+CMGR=1

ماژول در این حالت پیام کوتاه رسیده در موقعیت اول حافظه خود را می خواند و به صورت زیر بر می گرداند:

+CMGR: “REC READ”,”+12345678901″,,”07/02/18,00:12:05+32″
Hello, welcome.

OK

  1. تنظیم زبان مورد استفاده در پیام های کوتاه با استفاده از دستورات زیر:

AT+CSCS=”GSM”

برای زبان انگلیسی و

AT+CSCS=”UCS2”

برای زبان های غیر انگلیسی مانند فارسی

  1. برای وصل یا قطع شدن از اینترنت:

AT+CGATT=1
OK

گوشی به شبکه GPRS وصل می شود و آماده برقراری ارتباط می شود.